Nauka szybkiego czytania

Szybkie czytanie

Spotykamy się z podzielonymi zdaniami jeżeli chodzi o szybkie czytanie, niektórzy mówią, że to objawienie, inni, że tylko strata czasu. Jak jest naprawdę? Wiele jest kursów szybkiego czytania, które oferują błyskawiczne efekty, nawet w kilka lub kilkanaście minut, stosując tylko jedną małą sztuczkę, w istocie może i mają racje, ale żeby opanować tą małą sztuczkę potrzeba dużo czasu i wysiłku. Kursy takie w dodatku są zazwyczaj bardzo drogie, niektóre działają, inne nie. Na co zwracać uwagę jeżeli decydujemy się na szybkie czytanie?

nauka szybkiego czytania

Należy sprawdzić renomę firmy, czy dostaniemy jedynie materiały, czy w szkolenie wliczone są też lekcje oraz prywatne sesje z nauczycielem. Bardzo dobrą opcją są darmowe kursy oferujące szybkie czytanie, znaleźć takowe możemy np. w szkołach biorących udział w różnych dofinansowaniach, najczęściej z unii europejskiej. Nauczenie się jest możliwe, nawet korzystając z darmowych materiałów zamieszczanych np. Internecie bądź gazetach, aczkolwiek dużo czasu. Bezsensowne jest więc podchodzenie do tego z słomianym zapałem.

Sprawdzone sposoby na naukę szybkiego czytania

Chcemy czytać szybko i sprawnie. To umiejętność, której wszyscy musimy się nauczyć i nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jest wiele sposobów, aby nauczyć się czytać szybciej, ale najlepszym sposobem jest częstsze czytanie. Możesz także wypróbować te metody:

  • Przestań subwokalizować
  • Używaj palca jako przewodnika podczas czytania
  • Czytaj na głos

Czynniki, które decydują o tym, jak dobrze czytasz, aby zwiększyć zrozumienie i szybkość

nauka szybkiego czytania

Czytanie to proces dekodowania symboli i interpretowania ich znaczenia. Jest to umiejętność niezbędna do nauki i pracy. Krytyczne czynniki, które określają, jak dobrze czytasz, aby zwiększyć swoje zrozumienie i szybkość, to:

  • Rodzaj lektury: niektóre materiały wymagają więcej wysiłku niż inne
  • Szybkość: im szybciej czytasz, tym mniej czasu zajmuje zrozumienie tego, co czytasz
  • Strategie rozumienia: te strategie pomagają w zrozumieniu tego, co czytasz
  • Środowisko czytania: istnieją różne środowiska dla różnych rodzajów materiałów do czytania
  • Nawyki czytelnicze: te nawyki można rozwijać z czasem

Wskazówki dotyczące świadomości i przygotowania do szybkiego czytania

Upewnij się, że masz jasny cel. Przygotuj długopis i notatnik do robienia notatek. Nie spiesz się z przeczytaniem artykułu i nie przeglądaj go. Pozostań zaangażowany podczas czytania: Ważne jest, aby zrozumieć strukturę artykułu i zidentyfikować główne punkty, argumenty i kontrargumenty w artykule, a dodatkowo rób notatki na temat ważnych punktów, które chcesz zapamiętać lub pytań, które wymagają wyjaśnienia od twojego profesora lub asystenta do dyskusji w klasie.

nauka szybkiego czytania

Dlaczego szybkie czytanie może być Twoim najlepszym treningiem?

Im więcej czytasz, tym lepiej czytasz. Czytanie szerokiego wyboru książek i blogów o samorozwoju sprawi, że staniesz się nie tylko lepszym czytelnikiem, ale także mądrzejszą osobą. Szybkie czytanie to umiejętność niezbędna we współczesnym świecie. Pomoże Ci przeczytać więcej książek i artykułów, szybciej się uczyć i poprawić pamięć.

Istnieje wiele innych sposobów na szybsze czytanie.

Szybkie czytanie nie jest jedynym sposobem, aby stać się szybszym czytelnikiem. Istnieje wiele innych technik, które można w tym celu wykorzystać. Jednym z nich jest chunking, który polega na podzieleniu tekstu na mniejsze jednostki, aby móc jednocześnie pobierać więcej informacji. Skimming to kolejna technika, która pomaga ludziom czytać w szybszym tempie, wykorzystując widzenie peryferyjne, aby przyjrzeć się ważnym punktom tego, co czytają.